שמיניסטים תלמידים ובוגרים
שאל את הרב


> > > דרך ארץ קדמה לתורה - הרב חן חלמיש

דרך ארץ קדמה לתורה - הרב חן חלמיש

הפרשיות שקדמו למתן תורה נחשבות 'דרך ארץ שקדמה לתורה', אך מאחר ואברהם אבינו פתח את אלפיים שנות תורה, הרי שבאופן ייחודי פרשיות בראשית ונח שייכות לקטגוריה של דרך ארץ שקדמה לתורה.

הרב קוק בספרו אורות-התורה אומר, כי קדימתה של דרך ארץ לתורה אינה עניין ארכאי, אלא עניין הווי-מהותי-מתמשך, כלומר קדימות המתרחשת בכל פגישה בין אדם לתורה. השאלה האמיתית שעל אדם לשאול את עצמו היא: "מה הייתי עושה-חווה-חושב אילולא הייתה תורה ומה הוסיפה/שינתה/הפכה התורה בעולם משניתנה?"

לא קל להשיב על שאלה זו בעוד אנו חיים בעולם שיש לו תורה קרוב לארבעת אלפים שנה, אך בכל זאת ניתן לעשות זאת, ולא רק מתודית. למשל, בתחום המוסרי- הלא על האדם לשאול את עצמו, האם לאחר שהתוודעתי לתורה, שלמדתי תורה הרבה, אני מוסרי יותר, עדין יותר, מלא רגישות ואחריות? אם התשובה חיובית מה טוב, המשך כך, אך אם התשובה שלילית, הלא התורה צריכה להתברר מחדש, משום שהחיבור ביני לתורה, איבד בדרכו יתרון שהיה בי בשלב דרך ארץ.

בעומק, יש לעסוק בסוגיה זו מתוך דברים נוספים של הרב, בהתייחסו לסוגית הכפירה, או ליתר דיוק :"הניצוץ של קודש היותר נשגב שהוא טבוע במעמקי הכפירה" (אורות האמונה 43).
מה עובר עליך כשאתה מארח חברים חילוניים מהצבא, שכנים חילוניים, תלמידים וכד', האם אתה חושב על הכנסת אורחים או על כך שהם יראו כמה הדתיים מכניסים אורחים יפה, מיוחדים, שמחים וכו'? כשבחור משלנו מקבל 'מצטיין קורס' האם הוא חושב "כמה טוב שזכיתי להיות חייל כראוי" או שהוא חושב "עתה יראו כמה הדתיים טובים, מסורים"? האם אנו עושים את הטוב מפני שהוא טוב או מפני שיש לו כיפה וחותמת כי הוא טוב למען הדתיות, למען ה'?

אם אנו באמת מאמינים כי ה' 'הביט בתורה וברא את העולם', ואם אנו מאמינים כי התורה היא 'סדר העולם', הרי שהעולם בממשותו הריאלית נושא את הטוב, את האלוהי. משום כך הטבע האנושי כולל גם הוא את הטוב כפי שהוא, ממש משום שזהו הטבע שה' הטביע בעולם. יש גודל עצום ב"לעשות את הטוב לשם הטוב" (שם), פשוט, טבעי, כי זה טוב! הנפש נמשכת לעשות דברים טובים והיא לא עושה אותם 'למען', 'כדי', אלא פשוט לשמה – לשם הטוב, כי אין כמו הטוב בעולם! לנו כדתיים קשה מאד להגיע למדרגה כזו משום שאנו כבר משוחדים, משום שזה עוזר לנו לעולם הבא, זה עוזר לנו לגייס עוד תומכים ומאמינים לדרך שלנו ולחוש כי הוא צודקת (…), זה עוזר לנו לחוש קירבה לה', אך דבר אחד חסר – חסד, פשוט מפני שהוא חסד, כמו לנשום משום שיש נשימה ולאכול כי זה טבעי. העולם של ה' כולל כבר את הדבר כשלעצמו, את הטוב. להיות קודם כל טבעי, בעל דרך ארץ, ורק אחר כך לגלות כי זהו רצון אבי שבשמים. האם אדם מסייע בעבודות הבית משום שזה חסד לאשתו, או שזה כל כך טבעי שזוג חי ביחד, נושם ביחד, מטפל ביחד ומנקה ביחד? ומה טוב לגלות שזה טוב לאשתי והיא בדיוק רצתה לבקש זאת ממני…

לעמוד בדוכן לא בשביל, לשיר בשבת כשיש אורחים לא על מנת.. אלא באמת.
ניתן בוודאות לחוש האם זה שמבקש כי תצטרף אליו לריקוד או לשירה, להניח תפילין או להדליק נרות, עושה זאת מתוך טבעיות, חסד פשוט, או משום שהוא רוצה להרגיש צודק, משום שהוא רוצה לגיס עוד מאמין לצבאות ה', לשם ה'.

"עשה דברים לשם פעלם ודבר בהם לשמם" (נדרים סב)

הדפס עמוד
שלח לחבר
לראש העמוד
"בית אורות" הינו סימן רשום של American Friends of Beit Orot, Inc  © כל הזכויות שמורות  |  יצירת קשר  |  מפת האתר
האתר הוקם ע"י entry